Organizacja ślubu i wesela to nie lada wyzwanie. Wiele zależy od tego, ilu gości chcemy zaprosić i jak duża będzie nasza uroczystość. Niejednokrotnie przyszłe pary młode planują ślub i wesele na odległość, na przykład mieszkając za granicą. Warto w takiej sytuacji poprosić o pomoc rodzinę bądź przyjaciół, który są na miejscu.

Zanim przystąpimy do działania, dobrze jest sporządzić listę rzeczy do zrobienia przed ślubem. Dla osób, które nigdy nie organizowały wesela może być to nie lada zaskoczenie, o ilu sprawach trzeba pamiętać. Z drugiej strony każda uroczystość jest inna, nie wszystkie poniższe elementy muszą być spełnione.

Gdzie?

Na samym początku musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie odbędzie się ślub oraz gdzie zorganizujemy wesele. Jeśli decydujemy się na ślub kościelny, to tradycyjnie odbywa się on w parafii panny młodej. Jednak coraz więcej par odchodzi od tego stereotypu, wybierając parafię, do której należy pan młody lub po prostu najbliższą ich miejscu zamieszkania. Wszystkie możliwości są dozwolone, jednak czasami konieczne będzie zebranie większej liczby dokumentów, np. zgody na ślub w innej parafii.

Gdy wybierzemy już swój kościół lub urząd stanu cywilnego, warto pomyśleć o sali weselnej. Znalezienie odpowiedniego miejsca zależy od wielu czynników, między innymi lokalizacji, wielkości sali i liczby zaproszonych gości oraz możliwości noclegowych. Warto sprawdzić kilka miejsc w okolicy, porównać menu, ceny, zapytać się czy dekoracje sali weselnej, pokrowce na krzesła, bieżniki są już zawarte w kosztach. Zorientujmy się także, jak wygląda kwestia zamawiania ciast, czy znajdzie się miejsce na dodatkowe atrakcje, np. fotolustro. Warto zapytać, czy sala zgadza się na przykład na wypuszczenie dymu podczas tańca, jeśli marzy się nam spacer w chmurach.

Kto?

Niezwykle istotnym elementem jest zaproszenie gości, którzy razem z nami będą świętować zawarcie związku małżeńskiego. Naszym zadaniem jest przede wszystkim wybór świadków. Bez nich ślub nie może się odbyć. Warto wybrać zaufane osoby, dzięki czemu nasze przygotowania do tego najważniejszego dnia będą łatwiejsze.

Na tym etapie musimy zadecydować jak duże będzie wesele. Pomyślmy ilu gości chcielibyśmy zaprosić. Warto wziąć pod uwagę budżet, a także możliwości noclegowe. Obecnie coraz częściej para młoda zapewnia miejsce do spania dla gości przyjeżdżających z innych miast, a także z zagranicy. Będzie to jednak w dużym stopniu wpływało na koszty.

Zastanówmy się, czy wolimy kameralną uroczystość, czy też huczne wesele na 200 osób. Pamiętajmy, że nie mamy obowiązku zapraszać wszystkich kuzynek, dalekich znajomych oraz osób z pracy. Niewielkie wesele w gronie najbliższych również będzie jak najbardziej w porządku, o ile o takim marzymy. Z pewnością nie warto w tej kwestii kierować się głosami przyszłej teściowej, ani ulegać naciskom znajomych. To jest nasz dzień i to przede wszystkim my musimy czuć się komfortowo.

Gdy mamy już wybraną salę weselną, zaproszenia na ślub zostały wysłane, zajmijmy się kwestią jedzenia. Przede wszystkim, nie zostawiajmy wyboru tortu na ostatnią chwilę. Jest to powszechny błąd wśród młodych par, który rodzi później wiele stresu. Warto poszukać cukiernika nawet kilka miesięcy wcześniej. Gdy już znamy orientacyjną liczbę gości, wystarczy wybrać rodzaj i smak.

Będąc przy temacie słodkości, nie sposób nie wspomnieć o ciastach i deserach. Coraz więcej par decyduje się także na słodki stół, gdzie małe przekąski cieszą nie tylko podniebienie, ale też oczy. Zwykle to miejsce jest także elementem zdobiącym całą salę weselną.

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, jest ustalenie menu. Restauracja zwykle ma przygotowane standardowe menu, które możemy nieco zmodyfikować lub posiada kilka gotowych kart do wyboru. Na tym etapie musimy zdecydować czy dania są serwowane do stolików czy też wszystko stoi na stołach. Jeśli wśród gości będą obecni weganie lub wegetarianie, zapewnimy także opcję dla nich. Pamiętajmy, że jeśli sami jesteśmy weganami, nie narzucajmy przybyłym osobom tylko roślinnego menu. Zadbajmy o to, aby każdy znalazł coś dla siebie.

Nieodłączonym elementem każdego wesela jest także alkohol – jednak coraz więcej par z niego rezygnuje. Jeśli chcemy, aby napoje wysokoprocentowe były dostępne na weselu, warto zawczasu znaleźć dobrą promocję – dzięki temu zmniejszymy nieco koszty.

Atrakcje

W kolejnym punkcie warto zastanowić się, co będzie się działo podczas wesela. Pierwszym elementem jest niewątpliwie wybór DJa czy wodzireja oraz oprawa muzyczna.

Gdy ten etap mamy już za sobą, warto pomyśleć o pierwszym tańcu. Jeśli chcemy skorzystać z profesjonalnej pomocy, warto z odpowiednim zapasem czasu zacząć przygotowania w szkole tańca. Niektórym osobom wystarczy 5 godzin na sali tanecznej, inne wymagają więcej czasu. Podczas spotkania z wodzirejem omówimy przebieg imprezy krok po kroku, wybierzemy zabawy weselne – jeśli chcemy aby miały one miejsce.

W tym punkcie warto pomyśleć także o dodatkowych atrakcjach weselnych. Fotolustro czy też fotobudka, drink bar, pokaz sztucznych ogni, lampiony, zimne ognie, animator, balony z helem… Lista możliwości atrakcji weselnych jest wręcz nieograniczona. Wszystko zależy od naszego budżetu oraz preferencji.

Transport i logistyka

Organizacja ślubu i wesela to trudny temat, jeśli chodzi o dowiezienie gości w odpowiednie miejsce. Przede wszystkim, musimy zapewnić sobie samochód, który zawiezie nas do kościoła oraz następnie na salę weselną – chyba że te miejsca są naprawdę niedaleko od siebie. Jeśli większość gości jest zmotoryzowana, nie będzie problemu z dotarciem do restauracji czy domu weselnego. Warto jednak pomyśleć, co z transportem po weselu? Czy wszyscy będą nocować w hotelu? Być może konieczne będzie zamówienie autobusu, który rozwiezie gości do domów. Czasami konieczne jest także zamówienie transportu do kościoła, aby np. starsze osoby mogły dotrzeć na salę weselną. Warto przemyśleć ten temat i zawczasu znaleźć odpowiednie dla nas rozwiązanie.

Pamiętajmy, że aby impreza weselna była udana, musi być bezpieczna. Nigdy nie pozwalajmy, aby osoba pod wpływem alkoholu wsiadła za kółko. Taka sytuacja może zdewastować nasz najważniejszy dzień w życiu, a przede wszystkim kosztować czyjeś życie lub zdrowie.

Jak będziemy wyglądać?

Kolejnym, niemniej ważnym tematem jest wizerunek pani i pana młodego. Wybór sukni ślubnej to temat rzeka. Warto podjąć poszukiwania nawet kilka miesięcy przed ślubem. Panna młoda powinna czuć się doskonale w swojej sukni, dlatego koniecznie poświęćmy na to dużo czasu. Niezależnie od tego, czy zdecyduje się na zakup używanej sukienki, zamówi w salonie sukien ślubnych czy też uszyje u krawcowej – powinna być najpiękniejszą kobietą tego dnia.

Wizerunek panny młodej tworzy nie tylko suknia ślubna, ale także dodatki. Welon, biżuteria, buty, ozdoby do włosów oraz wiele innych elementów – wszystko powinno być spójne. Wspominając o biżuterii nie sposób nie wspomnieć o obrączkach. Jest to jeden z najważniejszych atrybutów pary młodej. Kwestię wyglądu uzupełni makijaż oraz fryzura.

Nie zapominajmy jednak o panie młodym. On również jest najważniejszą osobą tego dnia. Męska moda ślubna również jest bardzo zróżnicowana, jednak nie tak bardzo jak damska. Zwróćmy uwagę na dodatki – muszka lub krawat, pasek, buty, chusteczka, skarpetki – dobrze, aby zaufana osoba doradziła panu młodemu wybór.

Wizerunek pary młodej uzupełnią także kwiaty – bukiet dla panny młodej oraz kwiatek w butonierce dla pana młodego.

Jak to uwiecznimy?

Niezwykle istotnym elementem dobrego ślubu i wesela jest wybór fotografa i/lub kamerzysty. Niezależnie od finansów, warto pomyśleć o uwiecznieniu naszej ceremonii. Wiele osób rozważa, czy wystarczą same zdjęcia, czy też konieczne jest nagranie ze ślubu i wesela. Coraz częściej korzysta się także z drona.

Wspomnienia z tego dnia zapewni także księga gości. Warto zarezerwować miejsce na sali weselnej, gdzie goście będą mogli wpisać swoje życzenia. Popularnym rozwiązaniem są także aparaty, którymi osoby obecne na weselu pstrykają spontaniczne fotki. Jeżeli uważamy, że kamerzysta będzie nas peszył, może warto zrezygnować z niepotrzebnego stresu. Jednak profesjonaliści zwykle dbają o to, aby para młoda czuła się komfortowo.

Planowanie ślubu oraz uroczystości weselnej zajmuje sporo czasu, wymaga wiele zaangażowania. Zwykle para młoda korzysta z pomocy świadków, rodziców oraz przyjaciół. Nic dziwnego, gdyż lista rzeczy do zrobienia przed ślubem jest naprawdę długa. Powyższa z pewnością nie jest kompletna, zawiera jednak podstawowe rzeczy, które dotyczą większości ślubów oraz wesel. Jednak każda para młoda ma swoje marzenia dotyczące tego jedynego w życiu dnia i ogranicza ich tylko wyobraźnia.

5/5 - (1 głosów)
REKLAMA
pozycjonowanie stron baner