Jak zorganizować plenerowe wesele w zimowej odsłonie? – poradnik

Wesele w plenerze to trend, który pojawił się w naszej kulturze weselnej kilkadziesiąt lat temu za sprawą rosnącej dostępności hal namiotowych i namiotów, które można dostosować do charakteru imprezy oraz ilości zaproszonych gości.

Namioty weselne umożliwiają organizację wesela na zewnątrz bez względu na pogodę. Zmiany klimatyczne dotykające nas wszystkich powodują powolne zacieranie się granic pór roku i wyższą średnią roczną temperaturę, co sprzyja wykorzystywaniu namiotów plenerowych przez większość część roku, a więc również zimą.

Zimowe wesele w plenerze

Pomysł organizacji wesela w plenerze ma jedną podstawową zaletę – ułatwia samodzielne narzucenie stopnia powagi danej uroczystości. Namiot weselny może być zaaranżowany i przygotowany w taki sposób, że goście w zasadzie nie zauważą różnicy pomiędzy stałym a ruchomym obiektem. Można go jednak wykorzystać do wprowadzenia swobodniejszej atmosfery i mniej oficjalnego scenariusza uroczystości. Będzie się to przejawiać w doborze stroju, menu, zastawy stołowej, a nawet muzyki czy prezentów weselnych. Oznacza to, że młoda para może w miarę swobodnie manipulować kosztami organizacji wesela.

Największe wyzwania zimowego wesela w plenerze

Najtrudniejszym elementem niezbędny do przygotowania wesela w plenerze głęboką zimą będzie zapewnienie wydajnego ogrzewania. Namioty weselne zawsze wymagają dobrej wentylacji, a zarazem stałego dopływu ciepła. Kwestię tą należy szczegółowo uzgodnić z właścicielem obiektu, pamiętając o kosztach zakupu energii. Goście weselni powinni zostać poinformowani o warunkach zabawy już na etapie wysyłki zaproszeń, gdyż każdy z nich musi dostosować swoją garderobę do nietypowych okoliczności.

Warto pamiętać, że nawet duży namiot weselny (zobacz: https://dascompany.com/namioty-weselne) można ogrzać. Co więcej, im większy obiekt, tym goście weselni, przy dodatkowej zachęcie, będą mieli więcej miejsca do zabawy i nie odczują niewielkich spadków temperatury, a dodatkowo będą dogrzewać pomieszczenie wydatkowaną energią. Namiot weselny można przykładowo ogrzewać mobilnymi nagrzewnicami powietrza czy promiennikami podczerwieni.

Niezbędniki weselne

Wybór lokalizacji, która daje możliwości „doklejenia” namiotu do stałego obiektu gospodarczego, znacząco ułatwia pracę organizatorowi plenerowego wesela. Dzięki temu uzyskujemy bowiem dostęp do ciepłej wody oraz odprowadzenie ścieków. W przeciwnym razie należy na własną rękę zapewnić wszystkie niezbędne media (w tym toalety zaopatrzone w bieżącą wodę). Czasami trzeba posiłkować się dodatkowymi agregatami. Duży namiot weselny daje też możliwość dokonania wyraźnych podziałów przestrzeni na miejsce do tańczenia, jedzenia lub odpoczynku oraz stworzenia zaplecza dla zespołu czy szatni dla gości. Bez względu na wielkość namiotu, musi on posiadać podłogę, która nie tylko uczyni przebywanie w nim bardziej komfortowym i umożliwi bezpieczną zabawę, ale też będzie stanowić dodatkową warstwę izolacyjną.

Gry i zabawy na świeżym powietrzu

Zimowe wesele w plenerze stwarza warunki do przygotowania interesującego scenariusza zabawy dla gości, wykraczającego poza standardowe weselne obrzędy. Ognisko, kulig czy zawody taneczne, urozmaicą długie godziny celebrowania uroczystości.

Namiot weselny to niezastąpiony element przy organizacji plenerowego wesela, niezależnie od aktualnej pory roku. Przy odrobinie zdolności organizacyjnych można samodzielnie przygotować wspaniałe przyjęcie również zimą.

Źródło: Dascompany.com

Naklejki ślubne – łatwy i szybki sposób na personalizację!

0

Dekoracja kościoła oraz sali weselnej to jeden z tematów często powtarzających się w dyskusjach przyszłych małżonków. Dzisiaj nacisk na estetykę ślubu i wesela jest coraz większy, dlatego też często przeznaczamy na ten właśnie cel spore sumy, aby ten dzień prezentował się zachwycająco.

Tanie i wszechstronne naklejki ślubne

Aby uzyskać stylowy efekt, nie trzeba jednak wcale wydawać fortuny. Aktualnie do wyboru mamy także różnorodne metody dekoracji, które wcale nie są bardzo drogie, a przy tym są urocze i stanowią również fantastyczną pamiątkę. W tej kategorii warto wskazać na naklejki ślubne, które mają uniwersalne zastosowanie! Naklejki ślubne – https://abforwedding.pl/naklejki/ to nic innego, jak naklejki nawiązujące swoimi wzorami do ślubu oraz do wesela. Mogą być także personalizowane – można umieścić na nich nadruki zgodnie z życzeniem zamawiającego, na przykład imiona małżonków, datę zaślubin czy inicjały. Dzięki samoprzylepnej warstwie są bardzo łatwe w montażu na różnych nawierzchniach.

Przykładowe zastosowanie naklejek ślubnych:

 • na ciasto dla zaproszonych gości
 • na samochód ślubny
 • na winietki na stół
 • na zaproszenia ślubne
 • na wódkę i inne alkohole
 • na podziękowania dla gości
 • na buty pary młodej

Gdzie można zamówić naklejki ślubne?

Aktualnie naklejki ślubne można kupić w wielu firmach zajmujących się profesjonalnym przygotowywaniem druków, w tym także druków przeznaczonych na śluby i wesela. Do dyspozycji posiadamy szeroką gamę gotowych wzorów, w tym wzorów humorystycznych, romantycznych czy nowoczesnych, ale możemy także zdecydować się na naklejki ślubne personalizowane, czyli zawierające nasze indywidualne informacje. Dzisiaj naklejki ślubne można zamówić również całkowicie przez internet – wystarczy tylko parę minut, aby wybrać ciekawe propozycje i od razu złożyć swoje zamówienie on-line!

Organizowanie przyjęć w nowoczesnej sali bankietowej

0

Przyjęcia okolicznościowe wiążą się najczęściej z ważnymi wydarzeniami dla całej rodziny. Zadbaj więc o to, aby zorganizować je w odpowiednim miejscu. Powinien to być lokal, który nie tylko zapewni pyszne potrawy i świetną obsługę, ale też będzie miał przytulne wnętrza. Dzięki temu uczestnicy przyjęcia będą je mile wspominać.

 1. Gdzie znaleźć dobrą salę bankietową?
 2. Smaczne jedzenie podczas przyjęcia
 3. Pomoc w organizacji przyjęcia okolicznościowego

Wbrew pozorom wcale nie musisz ponosić ogromnych kosztów, aby móc cieszyć się udanym przyjęciem w nowoczesnej sali.

Gdzie znaleźć dobrą salę bankietową?

Szukając dobrej sali bankietowej z pewnością trafisz na wiele ofert, jednak większość z nich nie powinna być tak naprawdę brana pod uwagę. Szkoda bowiem ryzykować, że przez nieodpowiednią obsługę lub złe jedzenie twoi goście nie będą zadowoleni. Zanim więc zdecydujesz się opłacić salę, powinieneś poświęcić trochę czasu na to, aby pojechać obejrzeć ją na żywo. Sprawdź również, czy klienci korzystający z jej usług w przeszłości nie opublikowali jakichś opinii. W wielu przypadkach można w ten sposób uniknąć nietrafionych decyzji. Możesz również ułatwić sobie to zadanie i wybrać salę, która cieszy się świetnymi opiniami wśród klientów, a odpowiedzialne za jej prowadzenie osoby mają wieloletnie doświadczenie w organizacji przyjęć okolicznościowych. Wspomniany lokal znajduje się na Białołęce, dzięki czemu żaden z gości nie będzie miał problemów z dojazdem.

Smaczne jedzenie podczas przyjęcia

Wszystkie najważniejsze informacje na temat oferty i menu znajdziesz na stronie http://www.szkutnia.waw.pl/pl/przyjecia_okolicznosciowe/. Oprócz możliwości skorzystania z bogatej listy dań, możesz również zażyczyć sobie przygotowanie specjalnego menu. Ceny zaczynają się już od 70 złotych, więc niezależnie od ilości zaproszonych osób, unikniesz wysokich wydatków. Sala bankietowa spokojnie pomieści nawet 45 osób, co potwierdzają zadowoleni klienci. Wielokrotnie organizowano tu już komunie, chrzciny oraz imprezy innego typu. Za podawanie wyłącznie najlepszych potraw odpowiada doświadczony szef kuchni, który może uwzględnić indywidualne preferencje poszczególnych osób (na przykład gości, którzy z powodów zdrowotnych muszą przestrzegać diety). Na przyjęcia weselne możesz wybrać jedną z kilkunastu zup (między innymi rosół, żurek, pomidorową, cebulową, krem z dyni) oraz któreś ze smacznych dań głównych (kolet schabowy, karczek z grilla, zrazy wołowe). Do tego dochodzą specjalne zestawy dla dzieci, dodatki do dań, warzywa i surówki, przystawki (na zimno i na ciepło) oraz desery. W celu otrzymania indywidualnej wyceny kosztów organizacji przyjęcia we wskazanym przez ciebie terminie, skontaktuj się z pracownikami sali bankietowej. Pamiętaj, że w niektórych miesiącach mogą być problemy ze znalezieniem wolnych miejsc na ostatnią chwilę, dlatego też zadbaj o to, aby zawczasu dokonać rezerwacji.

Pomoc w organizacji przyjęcia okolicznościowego

Samodzielne przygotowanie przyjęcia na kilkadziesiąt osób może być bardzo stresujące, dlatego skorzystaj z pomocy doświadczonych osób. Wielu istotnych porad udzielą ci pracownicy restauracji, którzy przyjęcia okolicznościowe organizują na co dzień. Możesz się z nimi skontaktować drogą telefoniczną lub skorzystać z formularza kontaktowego dostępnego na stronie lokalu http://www.szkutnia.waw.pl/. Znajduje się tu również zakładka, dzięki której możesz odbyć spacer wirtualny po lokalu i sprawdzić, jak od środka wygląda to popularne miejsce. Dzięki temu nie będziesz miał żadnych wątpliwości, czy dokonałeś wyboru dobrej sali.

Tanie zaproszenia ślubne

Szukasz zaproszeń ślubnych, ale nie wiesz gdzie dostać wybrany szablon najtaniej? Z drugiej strony nie chcesz, by niska cena odbiła się na jakości? Tanie zaproszenia ślubne nie muszą oznaczać słabej jakości. Wystarczy bowiem dobrze poszukać i zyskasz pewność, że podjęliście dobry wybór. O tym jak to zrobić piszemy poniżej!

Tanie zaproszenia ślubne – gdzie?

Gdzie kupić tanie zaproszenia ślubne? Najprędzej zrobisz to przez internet, który obecnie odpowiada za większość zamawianych zaproszeń ślubnych. Utrzymanie sklepu internetowego jest o wiele tańsze niż całego sklepu stacjonarnego ze ślubnymi dodatkami czy kwiatami. Poza tym tego typu sklepy są zazwyczaj mocno sprofesjonalizowane i należą do pasjonatów – grafików i osób, które po prostu specjalizują się w temacie zaproszeń ślubnych. Gwarantuje to zatem solidność wykonania zaproszeń ślubnych oraz względnie niską cenę (w zależności od wybranego projektu).

Tanio już było?

Nic z tych rzeczy! Spora konkurencja rynkowa sprawiła, że sklepy są coraz lepsze, a ceny nieco się wyrównały. Jest zatem spore prawdopodobieństwo, że jeżeli już jesteś w danym sklepie internetowym lub poszukujesz zaproszeń ślubnych poprzez platformę Allegro, to po prostu dużo nie przepłacisz – bez obaw! 🙂 Z drugiej strony obsługa w internecie jest coraz sprawniejsza i też w zasadzie nie ryzykujesz niczym. Jeżeli jakość zaproszeń ślubnych będzie odbiegać od oczekiwanej, wówczas zwyczajnie możesz złożyć reklamację czy po prostu zrezygnować. Tanie zaproszenia ślubne nie będą zatem trudne do znalezienia!

Czy kupowanie w internecie tanich zaproszeń ślubnych ma sens?

Generalnie tak. Kupując w Internecie zazwyczaj mamy do czynienia z niższymi cenami co jednak rzadko już przekłada się na gorszą jakość. Oczywiście rzadko kiedy mamy szansę dotknąć zaproszeń ślubnych przed ich zamówień. Można jednak poprosić o darmowe próbki lub szerszy opis danego zaproszenia ślubnego. Nie ma zresztą obaw – zawsze mamy prawo do reklamowania produktu, jeżeli nie spełnił naszych oczekiwań. Z drugiej strony sklep internetowy z zaproszeniami ślubnymi po prostu przeprowadzi nas przez proces i nie będziemy musieli się przejmować tym, że zapomnieliśmy o zamówieniu kopert czy innym istotnym detalu.

Tanie zaproszenia ślubne – na czym odbija się cena?

Generalnie sklepy internetową są w stanie zaoferować niższe ceny, ponieważ nie muszą wynajmować osobnych przestrzeni biurowych i płacić za media, by utrzymać biznes. Dodatkowo, niejednokrotnie sklepy internetowe tylko z zaproszeniami ślubnymi, są prowadzone jako dodatkowa działalność osób, które odnajdują radość w projektowaniu tego typu biletów. Zazwyczaj zatem jakość zostaje utrzymana i nie ma powodów do niepokojów. Warto zresztą każdorazowo napisać do właścicieli i upewnić się, że złapiemy z nimi flow!

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na pytanie o to gdzie i jak zamówić tanie zaproszenia ślubne. Obecnie – transakcje internetowe – nie są obarczone żadnym ryzykiem, a pozwalją pozyskać tanie zaproszenia ślubne w tej samej jakości, ale za lepszą cenę.

Ciężki dym na Wasze wesele czyli czym jest taniec w chmurach?

Istnieje wiele atrakcji na wesele, które od niedawna stają się coraz bardziej popularne. Niewątpliwie jedną z najciekawszych jest ciężki dym, nazywany przez niektórych „tańcem w chmurach”. Odpowiednio przygotowany np. wraz z dekoracją światłem, potrafi zrobić ogromne wrażenie. Ciężki dym nadaje się świetnie na moment pierwszego tańca, a dzięki niemu Para Młoda może poczuć się przez chwilę jak w bajce. Postaramy się pomóc, byście mogli wybrać odpowiednią usługę. W naszym zestawieniu pokażemy, czym różnią się oferty ciężkiego dymu.

Czym jest ciężki dym?

Ciężki dym na wesele to para powstała w wyniku reakcji suchego lodu (CO2) z gorącą wodą. Dym z dobrej maszyny unosi się nisko przy podłożu, jest bezwonny i nie uruchamia czujników dymu. Nie stwarza zagrożenia i nie jest niebezpieczny dla uczestników imprezy.

Do uzyskania tego efektu będziemy potrzebowali odpowiedniej maszyny, suchego lodu oraz dostępu do prądu. Niektórzy z DJ-ów posiadają taką atrakcję w swojej ofercie i załatwią wszystko za Was. Jest to najlepsze i najpewniejsze rozwiązanie.

Uwaga! Suchy lód ma bardzo niską temperaturę (-80*C), dlatego należy obchodzić się z nim bardzo ostrożnie.

Czy wytwornica ciężkiego dymu ma znaczenie?

Taniec w chmurach ze słabej maszyny

Otrzymuje się go z klasycznej wytwornicy dymu, która dodatkowo jest wyposażona w pojemnik z lodem. Najczęściej są to kostki lodu z wody, które schładzają powstający „dym”. W takiej maszynie można również używać suchego lodu, jednak w praktyce nikt tego nie robi ze względów ekonomicznych. Taki dym jest schłodzony słabo, dlatego rozchodzi się po sali i ciężko mu się utrzymać przy podłożu. Uważajcie na wszelkie „maszyny” firm Eurolite, Flash i inne do których można wlać płyn. No, chyba że chcecie uzyskać właśnie taki efekt 🙂

Plusy:

 • tanio
 • nie trzeba używać suchego lodu
 • można dymić wielokrotnie, dopóki mamy lód

Minusy:

 • słaby efekt
 • dym nie chce się utrzymać przy podłożu
 • pieniądze wyrzucone w błoto
 • można wyczuć zapach (zależny od użytego płynu)
 • jest go zdecydowanie mniej objętościowo

Ciężki dym z maszyny dobrej jakości

Poprzez zalanie suchego lodu gorącą wodą powstaje prawdziwy ciężki dym, który unosi się blisko podłoża. Maszyna nie potrzebuje do działania specjalnego płynu, dlatego sam dym jest bezwonny. Właśnie na taki efekt liczą Pary Młode. Niestety jakość jest równoznaczna z odpowiednią ceną. W ramach ciekawostki możemy powiedzieć, że dobra maszyna to koszt w granicach: 4000-6000 zł. Pionierem rozwiązań tego typu jest firma Nimbus. Polecamy także tańsze (ale też dobre) wytwornice firmy Evolights.

Większość profesjonalnych wytwornic wygląda podobnie.

Plusy:

 • efekt „wow” zapamiętany na długo
 • duża objętość dymu
 • dym jest bezwonny
 • do działania nie potrzebuje specjalnego płynu

Minusy:

 • rozgrzewa się około godziny
 • drożej
 • wymaga suchego lodu
 • wytwarza dym „jednorazowo”

Ile kosztuje taniec w chmurach?

Pokaz ciężkiego dymu (profesjonalna maszyna) wraz obsługą to koszt ok. 400-500 zł za około 3-6 min. Zleceniobiorcy zazwyczaj zajmują się wszystkim (wraz z zakupem suchego lodu). Jeśli jednak chcemy to zrobić sami, to w firmach zajmujących się sprzedażą suchego lodu zapłacimy ok. 100 zł za 6 kg. Pamiętajmy, że wraz z upływem czasu, traci on nieco na swojej objętości . Warto złożyć zamówienie na ok. 2 kg więcej lodu (na chwilę przed weselem).

Jakie są wymagania?

 • Maszyna nagrzewa się około godziny
 • Wytwarza „dym” przez około 5 minut
 • Do jej uruchomienia potrzebny jest suchy lód
 • Potrzebuje dostępu do zasilania
 • Należy wyłączyć klimatyzację oraz zamknąć wszystkie okna
 • Nie wszystkie lokale pozwalają na ciężki dym 🙂
 • Biegające dzieci potrafią zepsuć cały efekt

Zastanówcie się, czy ciężki dym będzie odpowiednią atrakcją na Waszym weselu. Szybkie piosenki raczej nie są zalecane do tego typu atrakcji, a słaba maszyna może zepsuć całe wyobrażenie pierwszego tańca. Mimo wszystko jest to bardzo fajny dodatek do weselnej oprawy. Z pewnością taka atrakcja zostanie zapamiętana na długo, przez wszystkich uczestników imprezy. Zachęcamy do zadawania szczegółowych pytań dotyczących ciężkiego dymu – waszym Dj-om! „

Oprawa muzyczna ślubu [WYWIAD]

0

Organizacja ślubu i wesela to czas bardzo intensywny, oparty na tygodniach, miesiącach, a nawet latach wielu przygotowań. Często wydaje nam się, że wszystko zostało już „zapięte na ostatni guzik” i po kolei odhaczamy w naszych ślubnych plannerach załatwione rzeczy.

Temat, który pojawia się na tzw. ostatnią chwilę – to oprawa muzyczna ślubu w kościele. Warto o tym pomyśleć, ponieważ będzie to z pewnością piękny muzyczny dodatek, który zostanie zapamiętany przez Was oraz Waszych bliskich na długie lata. Czy to dodatkowy koszt? Tak, ale czym jest taki koszt w skali całościowego kosztu poniesionego w związku z organizacją wesela? Pamiętajmy, że to jedyny tak ważny dzień w naszym życiu!

Z myślą o naszych czytelnikach, czyli przyszłych Młodych Parach przeprowadziliśmy wywiad opierający się na wiedzy oraz osobistych doświadczeniach wokalistki i skrzypaczki. Pani Marta, z którą porozmawiamy dzisiaj na temat oprawy muzycznej ślubu, od 16 lat śpiewa i gra na skrzypcach.

Jest absolwentką szkoły muzycznej I stopnia, koncertowała z wieloma zespołami w kraju i za granicą. Obecnie z ogromnym powodzeniem, zajmuje się oprawą muzyczną ślubów kościelnych.

Dzień dobry Pani Marto, bardzo cieszymy się, że znalazła Pani dla nas czas i zechce podzielić się własnymi doświadczeniami na temat oprawy muzycznej ślubu. Czy oprawa ślubu w kościele jest w ogóle potrzebna? Pytamy o to, ponieważ każdy wie, że idąc do kościoła w celu załatwienia formalności, wraz z mszą ślubną dostaje się w pakiecie usługę organisty.

Pani Marta: Dzień dobry, bardzo dziękuję za zaproszenie do rozmowy. Można śmiało powiedzieć, że temat oprawy ślubnej dopiero raczkuje i nie jest on tak popularny, jak np. temat oprawy muzycznej wesela. Czy oprawa muzyczna ślubu w kościele jest potrzebna? To zależy jakie oczekiwania mają przyszli małżonkowie.

To prawda, że załatwiając formalności związane ze ślubem u kapłana, faktycznie dostaniemy w pakiecie usługę organisty. Jeżeli Młodej Parze wystarczy oprawa muzyczna mszy w wykonaniu samego organisty przy akompaniamencie jedynie organ kościelnych, to pewnie „coś więcej” w takim przypadku nie będzie nikomu potrzebna. Należy jednak zapytać, czy organista w parafii przyszłych małżonków jest profesjonalistą? Ważne aby ta osoba była otwarta na sugestie pary młodej, dotyczące ślubnego repertuaru.

Jeśli mamy do czynienia z organistą, który raczej nie interesuje się tym, jakie utwory ślubne warto zagrać podczas tej najważniejszej uroczystości, to współpraca z nim będzie utrudniona.

Osobiście uważam, zarówno z perspektywy osoby wykonującej taką usługę oraz przyszłej panny młodej, że oprawa muzyczna na ślubie jest potrzebna. Dobór odpowiedniego ślubnego repertuaru, potrafi wprowadzić wszystkich uczestników uroczystości w niezwykły i niezapomniany nastrój pozytywnych uczuć oraz wzruszeń.

No dobrze, wiec jeśli nowożeńcy zdecydują się na oprawę muzyczną ślubu w kościele, to czy mogą spotkać się z jakimiś zakazami lub nakazami?

14 października 2017r. podczas zebrania plenarnego w Lublinie, Konferencja Episkopatu Polski przyjęła instrukcję o muzyce kościelnej. Mamy więc dokument, który ściśle reguluje i dokładnie określa wszystkie zasady oprawy muzycznej uroczystości kościelnych, a jest nim – „Instrukcja Episkopatu Polski o muzyce liturgicznej”. Można w niej przeczytać, że należy zachować odpowiednią równowagę pomiędzy śpiewem wiernych, a muzyką instrumentalną, śpiewem solowym lub chóralnym oraz że dobór repertuaru wokalnego i instrumentalnego musi odpowiadać charakterowi świętych czynności.

W instrukcji pojawia się również zakaz odtwarzania muzyki za pomocą urządzeń elektronicznych.

Brzmi dość poważanie, czyli w przypadku mszy ślubnej, usługodawcy nie kierują się zasadą „nasz klient nasz pan”?

Tak naprawdę wszystko zależy od Proboszcza i organisty w danej parafii oraz ich podejścia do kwestii Instrukcji Episkopatu Polski o muzyce liturgicznej. Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że z tymi zasadami bardzo różnie bywa.

W jednej parafii musiałam dostosowywać się bardzo dokładnie do wytycznych zawartych w instrukcji, a w innej parafii spotkałam się ze skrajną dowolnością repertuarową oraz odtwarzaniem muzyki – często niestety rozrywkowej, czyli kompletnie niedostosowanej do charakteru uroczystości jaką jest ślub.

Jeśli chodzi o przyszłych małżonków, to oni muszą uzyskać zgodę od Proboszcza swojej parafii, co do kwestii oprawy muzycznej ich ślubu. Wizyta u księdza, to również ustalenie, na jaki repertuar mogą sobie pozwolić osoby wykonujące oprawę muzyczną ślubu.

Generalnie zasada „nasz klient nasz pan” wciąż jest aktualna, więc jeśli narzeczeni „dogadają się” z księdzem, wówczas trzymanie się  wytycznych Instrukcji Episkopatu Polski o muzyce liturgiczne, odchodzi na plan dalszy lub te zasady są w ogóle pomijane. Osobiście uważam, że powinniśmy próbować dostosowywać się do zasad zawartych w tej Instrukcji. Te wytyczne nie są bardzo restrykcyjne. Mówią jedynie o tym, że kościół to miejsce, w którym powinno się grać muzykę na żywo, a śpiewane utwory powinny być pieśniami liturgicznymi, a nie zaczerpniętymi z Internetu lub klimatu muzyki rozrywkowej (a nawet weselnej).

Niestety co raz częstszym zabiegiem jest odtwarzanie muzyki z różnych nośników elektronicznych typu pendrive czy laptop. Uważam takie praktyki po prostu za oszustwo. Myślę, że powinniśmy pamiętać o tym, a w szczególności przyszli małżonkowie, że ślub – to nie koncert, na którym możemy zagrać praktycznie wszystko.

Jako przyszli małżonkowie już wiemy, co możemy, a czego nie w kwestii oprawy muzycznej ślubu. Chcemy teraz zapytać o instrumenty.
Jaki instrument najlepiej usłyszeć w dniu własnego ślubu w kościele?

Wszystko jest kwestią gustu oraz upodobań muzycznych Młodej Pary. Jeśli mamy do czynienia z osobami, które dobrze odnajdują się w świecie muzyki, sami grają na jakimś instrumencie lub po prostu kochają muzykę, to w takim przypadku wybór będzie na pewno prostszy. Taką decyzję (o dobrze instrumentów) podejmą narzeczeni, ponieważ sami będą wiedzieli co konkretnie chcą usłyszeć na własnym ślubie.

Jeżeli natomiast miałabym doradzić osobom niezdecydowanym lub takim, dla których temat ten jest zupełnie obcy, to wśród instrumentów, które możemy usłyszeć najczęściej podczas oprawy ślubu są: organy kościelne, które są podstawą i pełnią rolę akompaniatora dla innych instrumentów, skrzypce, gitarę, flet, harfę, wiolonczelę lub (czasami) saksofon. Instrumenty te możemy łączyć i tworzyć z nich różne konfiguracje w postaci: duetów czy kwartetów.

Wśród klientów mamy również zwolenników śpiewu. W takim przypadku w kościele z pewnością usłyszymy: śpiew solowy, często będzie to śpiew operowy oraz scholę lub chór – działające przy danej parafii. Państwo Młodzi, którzy chcą zaskoczyć swoich gości co raz częściej wybierają do oprawy muzycznej ślubu np. chór gospel.

Osoby, które zajmują się profesjonalną oprawą ślubów, to nie tylko zawodowi muzycy instrumentaliści, czy soliści. Równie pięknie i profesjonalnie może zaśpiewać mała schola, czy chór przy akompaniamencie organ kościelnych, skrzypiec lub gitary. Zespoły te prowadzone są przez doświadczonych organistów, którzy opracowują repertuar ślubny w rozłożeniu kilkugłosowym, co potrafi zabrzmieć naprawdę imponująco.

Instrumentami, które stanowczo wyklucza się z oprawy będą: akordeon, fortepian, gitara elektryczna, perkusja, czyli generalnie wszystko to, co jest hałaśliwe. W taki skład wchodzą również podkłady mp3 danych utworów, odtwarzane z pendrive’a czy laptopa, które mogłyby zakłócać spokój i doniosłość chwili.

Mamy tutaj kolejny przykład na to, że ponownie spotykamy się ze zbiorem wytycznych, które jasno określają zasady panujące podczas uroczystości kościelnej, jaką jest ślub.

Jeśli chodzi o repertuar, to jaki będzie odpowiedni na taką uroczystość?
W którym momencie mszy ślubnej, muzycy wykonują wybrane przez nas utwory?

Jak już wcześniej wspomniałam organy stanowią bazę oraz podstawę tej uroczystości w kościele oraz w ogóle muzyki liturgicznej. Z nich po prostu nie da się zrezygnować. Do roli każdego organisty należy zagranie całej mszy, czyli wszystkich jej części stałych oraz pieśni liturgicznych, a przy okazji stworzenie nam – ludziom od oprawy muzycznej akompaniamentu.

Umownie możemy przyjąć, że na mszach ślubnych zazwyczaj gramy w następującej kolejności: na wejście, na ofiarowanie, podczas komunii świętej oraz po Błogosławieństwie, a przed wyjściem Młodej Pary z kościoła. Jeżeli w ekipie zajmującej się oprawą muzyczną mamy osobę, która oprócz gry na instrumencie również śpiewa, wówczas taki solista może wykonać Psalm.

Miejsca, w których mamy zagrać na mszy ślubnej ustalamy dużo wcześniej z narzeczonymi, a następnie z organistą. Wszystko musi być dokładnie omówione i jasne dla każdej ze stron. W czasie mszy świętej jesteśmy w stanie zagrać lub zaśpiewać od trzech do pięciu utworów. Jeżeli pytamy o repertuar, który byłby odpowiedni dla instrumentalistów, to z pewnością będzie to muzyka klasyczna, natomiast dla solistów czy zespołów również muzyka klasyczna w połączeniu z pieśniami liturgicznymi. Bardzo często doradzamy Młodej Parze, jaki utwór czy pieśń będą odpowiednie w danym momencie mszy świętej.

Bazując na swoim doświadczeniu mogę wymienić najczęściej pojawiające się utwory z muzyki klasycznej grane na instrumentach. Są nimi:

Wśród naszych klientów pojawiają się również zwolennicy amerykańskiej tradycji i ślubów właśnie w takim klimacie. Jeżeli narzeczonym po wcześniejszych rozmowach z Proboszczem, uda się wprowadzić w kościelne mury odrobinę muzyki popularnej, oczywiście  w granicach zdrowego rozsądku i smaku, wówczas na wejście usłyszymy:

a w trakcie uroczystości ślubnej:

Zwolennicy pieśni liturgicznych w kościele, na mszy ślubnej z pewnością usłyszą m.in.:

 • Ubi Caritas
 • Jezus najwyższe imię
 • Hymn o miłości
 • Gdy się łączą ręce dwie
 • Gdzie miłość wzajemna i dobroć
 • Nic nas nie zdoła
 • Pan jest mocą
 • Ty tylko mnie poprowadź
 • Dom na skale
 • Twoja miłość, jak ciepły deszcz

Oprawa muzyczna ślubu odbywa się nie tylko na mszy ślubnej w kościele. Zatem na co mogą liczyć Państwo Młodzi z Waszej strony np. w urzędzie stanu cywilnego, czy podczas ślubu w plenerze?

Urząd stanu cywilnego daje nam na pewno dużo więcej swobody. To miejsce nie ogranicza nas w żaden sposób, nie musimy przestrzegać zasad Instrukcji Episkopatu Polski o muzyce liturgicznej. W związku z tym możemy zagrać i zaśpiewać wszystko to, czego życzą sobie nasi klienci.

Oczywiście to nie jest tak, że wchodzimy do urzędu stanu cywilnego i robimy co chcemy, bo nie ma tam określonych zasad, a my jesteśmy przecież artystami. Urząd to nie scena, a przebieg całej ceremonii należy dokładnie omówić z urzędnikiem.

Musimy zorientować się wcześniej, czy nie spotkamy po drodze jakichś przeszkód w związku z realizacją naszych muzycznych planów. Podstawową rzeczą jest tutaj sprzęt, mam na myśli nagłośnienie oraz miejsce, jakie zostanie nam wyznaczone do naszego występu.

Jeśli chodzi o ślub w plenerze, w tym przypadku będzie bardzo podobnie. W plenerze należy zwrócić szczególną uwagę na kwestię naszego nagłośnienia, miejsca występu i być może ewentualnego zadaszenia, które tak naprawdę w razie deszczu przyda się wszystkim.

Na co zwrócić uwagę? I jaki jest koszt takiej usługi?

Bardzo często bywa tak, że zespół muzyczny grający na weselu, z którym Państwo Młodzi podpisują umowę, nie obsługuje oprawy muzycznej ślubu w kościele. Więc to, że znaleźliśmy zespół i wiąże nas z nimi umowa, wcale nie oznacza, że ktoś z tej ekipy zagra nam na ślubie… Trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, co zawiera umowa z zespołem.

Kolejną ważną sprawą są wcześniej omawiane zgody, czyli zgoda kapłana udzielającego narzeczonym ślubu dot. oprawy muzycznej w kościele. Znam taki przypadek, że ani ksiądz, ani organista nie zgodzili się na dodatkowe osoby, które miały wykonywać inne utwory na instrumentach w trakcie ślubu. Spotkałam się również z sytuacja, w której to kapłan wybierał mi tekst Psalmu, który miałam zaśpiewać podczas mszy ślubnej. Doświadczyłam również tego, że musiałam pokazać kapłanowi listę utworów klasycznych oraz pieśni, które miałam wykonywać na jednym ze ślubów. Apeluję więc o zwracanie uwagi na wszelkie ustalenia, lepiej zapytać, czy mamy na coś zgodę, niż niepotrzebnie denerwować się w dniu ślubu.

Koszt takiej usługi zależy przede wszystkim od liczby osób, które ją wykonują, danego regiony, a nawet od miesiąca w którym odbywa się ślub. Z mojej wiedzy ceny wahają się od 300 zł za usługę wokalisty lub instrumentalisty, który występuje solo, aż do ponad 3000 zł, kiedy taką usługę wykonuje np. kwartet smyczkowy. Podsumowując im więcej osób, tym większy koszt.

Czy jest coś, co chciałabyś przekazać naszym czytelnikom, czyli przyszłym Młodym Parom?

Mam nadzieję, że o wszystkim w dość jasny i zrozumiały sposób już opowiedziałam. Natomiast robiąc małe podsumowanie chciałabym powiedzieć wszystkim czytelnikom, że bardzo ważna przy wyborze osób do oprawy muzycznej Waszego ślubu jest pewność, że praca tych osób nie wpłynie w żaden negatywny sposób na przebieg całej uroczystości.

Bardzo ważne są wcześniejsze ustalenia repertuaru muzycznego z narzeczonymi, kapłanem oraz organistą. Warto robić próby, nawet jeśli jest się profesjonalnym muzykiem z wieloletnim doświadczeniem. Naprawdę róbmy próby i szczegółowo omawiajmy na nich wszystko, nie tylko sam repertuar ale również kwestę akompaniamentu, który ma wykonać dla nas organista.

Niestety co raz częściej spotykam się z sytuacją, kiedy organista odmawia mi zagrania akompaniamentu pod przygotowane przeze mnie utwory klasyczne. O takiej sytuacji osoby, które zajmują się oprawą muzyczną ślubu muszą wiedzieć wcześniej. W takim wypadku musimy postarać się o jakąś dobrą alternatywę np. w postaci innego akompaniatora.

Na koniec chciałam bardzo podziękować za zaproszenie do rozmowy i mam nadzieję że moja wiedza oraz doświadczenie okażą się pomocne wszystkim Młodym Parom!

My również bardzo dziękujemy za bardzo ciekawą rozmowę! Cieszymy się, że podzieliła się Pani własnym doświadczeniem właśnie z nami i naszymi czytelnikami. Życzymy powodzenia oraz dalszych pięknych chwil podczas oprawy ślubów.

POLECAMY

REKLAMAOdzież ślubna - porównaj na Ceneo