Bachata - playlista z muzyką

Dobór muzyki na wesele to niełatwa kwestia. Najczęściej nowożeńcy wybierają disco polo lub najróżniejsze piosenki biesiadne. I nie ma w tym absolutnie nic złego. Chcąc jednak, aby nasz dzień był wyjątkowy i zapadający w pamięć, możemy sięgnąć po gatunek bardziej nieszablonowy, niestety rzadziej słyszany podczas uroczystości weselnych. Tym gatunkiem jest bachata.

Czym jest bachata?

Bachata to rodzaj muzyki i tańca wywodzący się z Karaibów, a konkretniej ze słonecznych rejonów Republiki Dominikańskiej. Charakteryzuje się intymnymi, wręcz erotycznymi rytmami. Podczas tańca para tancerzy daje wyraz swojemu uczuciu za pomocą zmysłowych ruchów i wzajemnej bliskości. Cieszy się niesłabnącą popularnością na imprezach o tematyce latynoskiej.

Pochodzenie

Początki tego latynoskiego tańca sięgają pierwszej połowy XX wieku. Wywodzi się on ze środowiska robotników pochodzących z biedniejszej części Dominikany. Uchodził za popularną formę rozrywki i sposób na zrzucenie z siebie trudów ciężkiej fizycznej pracy. Robotnicy zbierali się wieczorami, puszczali się w wir zabawy i na kilka godzin zapominali o całym wysiłku minionego, jak i nadchodzącego dnia. Muzycy często nie mieli dostępu do klasycznych instrumentów, w związku z czym wielu z nich własnoręcznie je wytwarzało z łatwo dostępnych materiałów. Dzięki temu muzyka zyskała swoje unikalne, wyjątkowe brzmienie.

Podstawowe style

Bachata dzieli się na trzy podstawowe style:

  • Dominicana
  • Moderna
  • Sensual

Dominicana jest odłamem najbliższym pierwotnej formie bachaty. Charakteryzuje się najszybszym rytmem oraz skomplikowaną choreografią zawierającą dużą ilość pół kroków. Podstawowym ruchem w tym odłamie jest tak zwany box step, polegający na robieniu niewielkich kroków na boki.

Dla tancerzy preferujących wolniejsze i mniej skomplikowane choreografie idealne rozwiązanie stanowi Moderna. Uchodząca za bardziej przystępną wersję Dominicany, Moderna cieszy się największą popularnością ze wszystkich trzech stylów. Charakteryzuje się spokojniejszymi rytmami i znacznie prostszymi ruchami niż jej starszy odpowiednik. Nawet krok podstawowy jest po prostu uproszczeniem wspomnianego box stepu.

Ostatni styl to Sensual. Jak nazwa wskazuje, stanowi najbardziej zmysłową odmianę bachaty. Tancerze są do siebie bardzo zbliżeni, zwarci w namiętnych objęciach. Podstawą Sensual są intensywne ruchy biodrami i wykonywanie tak zwanych "falek", czyli tworzenie na widzu wrażenia falowania całego ciała. Wymaga to dużej wprawy i koordynacji, w związku z czym ten odłam uchodzi za najtrudniejszy do opanowania.

Idealna muzyka na pierwszy taniec

Bachata stanowi idealny sposób na wyrażenie swojego uczucia wobec drugiej osoby. Dwoje ludzi może dać w ten sposób wyraz łączącej ich miłości i kipiącego między nimi erotyzmu. Z tego powodu muzyka ta cieszy się dużą popularnością wśród nowożeńców, którzy chcą sięgnąć po coś bardziej intymnego i uczuciowego podczas ich pierwszego tańca. Dzięki bachacie każda para młoda może przeżyć niezapomniane chwile i w piękny sposób wyrazić swoją miłość na parkiecie.