Nadchodzi lato, a wraz z nim zaczyna się sezon ślubny. W związku z tym jest to również gorący okres dla branży ślubnej. Kamerzyści i filmowcy mają z tej okazji ręce pełne pracy. O tym, jak ciężko jest znaleźć na ostatnią chwilę kogoś, kto zajmie się nakręceniem filmu z wesela, wiedzą Ci, którzy mieli okazję się z tym zmierzyć. Kiedy więc najlepiej będzie zacząć szukać kamerzystę na ślub? Na co zwracać uwagę przy wyborze filmowca?

Kiedy zacząć szukać kamerzysty na ślub?

Pytanie te zadaje sobie wiele Młodych Par, które są w trakcie organizacji wesela. Kiedy więc zacząć szukać kamerzystę na ślub? Im wcześniej się zacznie szukać, tym lepiej. Nie powinno się tego natomiast odkładać na ostatnią chwilę. Im bliżej ślubu, tym większe ryzyko, że nie znajdzie się żadnego filmowca. Zdecydowana większość par decyduje się na znalezienie kamerzysty na rok przed weselem. W przypadku, gdy dzień ślubu przypada na popularną datę, zaleca się jednak by termin ten zarezerwować nawet z dwuletnim wyprzedzeniem. W przypadku terminów świątecznych, czy Walentynek — czasem trzeba terminy te rezerwować nawet na 3 lata wcześniej. Warto się również liczyć z tym, że im później się tym zajmiecie, tym prawdopodobnie będziecie musieli więcej zapłacić za usługę. Kamerzysta, który zgodzi się podjęcia współpracy na ostatnią chwilę, z pewnością policzy sobie więcej za usługę.

Film z wesela dawniej i dziś

Przez wiele ostatnich lat utarło się przekonanie, że filmy ze ślubu to nuda. Faktycznie trzeba przyznać, że oglądając nagrania ślubne swoich rodziców, często można się rozczarować jakością oraz montażem nagrania. Dlatego też grono par rezygnuje z usług kamerzysty.

Od ostatnich 30 lat wiele zmieniło się w sposobie kręcenia reportaży weselnych — od jakości, po zamysł oraz wykonanie. Są one wykonywane wysokiej jakości sprzętem, a następnie montowane. Wiele Młodych Par decyduje się na reportaże ślubne, które obejmują również przygotowania do ślubu. Bardzo często uwiecznia się na filmie również ujęcia z sesji fotograficznej oraz w plenerze. Nie są to już typowe nagrania z taśmy VHS, których jakość pozostawiała wiele do życzenia.

Jak wybrać kamerzystę na wesele?

Wybierając kamerzystę na ślub, warto najpierw zawrócić uwagę na parę istotnych kwestii. Zanim podejmiecie decyzję zawsze dobrze jest zapytać o portfolio. Wgląd do prac oraz projektów, które zrealizował on w swojej karierze, pozwoli Wam na ocenienie, czy właśnie tego chcecie. Zaglądając w portfolio, łatwiej jest również sobie zobrazować, jaki mniej więcej będzie efekt końcowy Waszej współpracy z filmowcem.

Bardzo ważną kwestią, zwłaszcza jeżeli planujecie nakręcenie paru ujęć z ceremonii w kościele, jest licencja na nagrywanie w kościele. Mało kiedy się o tym wspomina, a dzięki temu kamerzysta będzie wiedział, jak poruszać się po kościele.

Zawsze warto również sprawdzać opinie na temat danego fotografa— internauci zazwyczaj powiedzą Ci więcej, na temat współpracy z danym kamerzystą. Bardzo dobrą opinią cieszą się filmy weselne oraz reportaże ślubne, które można zobaczyć i zamówić na stronie studia blaskfilm.pl.

Ile czeka się na przekazanie filmu od kamerzysty?

Na końcu warto również wspomnieć o tym, jaki jest standardowy czas oczekiwania na efekty pracy kamerzysty. Niestety jednak nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Nie zależy to bowiem jedynie od filmowca i tego, jak długo potrwają prace montażowe.

Duży wpływ na tempo przekazania filmu z wesela mają również oczekiwania, jakie Para Młoda ma względem filmu. Dodatkowym czynnikiem, jaki należy uwzględnić, jest także ilość zleceń, jakie ma do zrealizowania Wasz kamerzysta. Zazwyczaj Młoda Para otrzymuje swój film po upływie od 2 do 3 miesięcy.

Artykuł reklamowy

Oceń artykuł
REKLAMA
pozycjonowanie stron baner